Jak se formule „nastaví“ pro každého řidiče?

8 prosince, 2020 Žádné komentáře

Protože formule nemá nastavovací sedadlo jako běžná vozidla, ale naším úkolem je zkonstruovat formuli tak, aby jí mohl řídit kdokoliv s co největším pohodlím, rozhodli pro zkonstruování posuvné pedálovky. Tedy každý pilot si bude moci nastavit polohu pedálů do pozice která jemu vyhovuje a bude tedy moci podat optimální výkon. Předchozí sestava pedálovky nebyla posouvací, byla celkem jednoduchá, a měla hmotnost cca 1450g.

Po usilovné práci a konstrukci velmi složitých dílů které jsou z velké většiny frézovány na naší frézce pomocí fréz Dormer pramet z hliníkové slitiny AW-EN 7075 kterou nám sponzorsky dodala firma Linet. Tuto hliníkovou slitinu jsme zvolili kvůli jejím vynikajícím vlastnostem, jedná se o jednu z nejpevnějších hliníkových slitin překonávající i běžné ocele.

Vývoj byl obtížný a trval několik měsíců, ale výsledkem je velmi lehká a navíc nastavitelná pedálovka. Hmotnost se povedlo snížit o 10% přičemž třeba na pedálech bylo ušetřeno až 50% hmotnosti a to při zachování jejich pevnosti. Například plynový pedál má hmotnost pouhých 66g a vydrží sešlápnutí až 120kg.

Sestrojená pedálovka
Brzdový pedál

Drobnými díly z oceli nám pomohla firma Awac, která je nařezala pomocí vodního paprsku. Dále některé díly byli vytvořeny i pomocí 3D tisku na tiskárně Průša. Nyní se intenzivně pracuje na frézování jednotlivých dílů. Věříme, že se jedná o ukázku cesty kterou se chceme posouvat v před. Snížení hmotnosti při zlepšení vlastností. Takto věříme že se dopracujeme ke kvalitnímu monopostu s dobrými vlastnostmi, který se navíc bude dobře řídit.

Děkujeme všem firmám, které nám pomohly. 

Jan Pokorný
Manažer vývoje

Korektura a úprava textu
Vlastimil Lisák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *